Питанню дотримання академечної доброчесності приділена суттєва увага і в “Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти”, які затверджені наказом МОН №1460 від 30 листопада 2020 року.
Також про те, як забезпечити академічну доброчесність у закладах загальної середньої освіти, можна прочитати в “Абетці для директора”, одним з авторів якої є освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Яка відповідальність вчителя
Рішення про те, порушив педагог академічну доброчесність чи ні, й те, який вид академічної відповідальності застосувати до педагога, приймає педагогічна рада. На педраді має бути присутнім і сам педагогічний працівник та/або його законний представник.
Якщо у школі підтвердили факт порушення академічної доброчесності вчителем, такий вчитель:
не може залучатися до заходів забезпечення і підвищення якості освіти, учнівських олімпіад та інших змагань;
не допускається до позачергової атестації;
не може отримувати премії, інші заохочувальні виплати, нагороди протягом одного року;
може бути позбавлений педагогічного звання.
Те, порушував педагогічний працівник академічну доброчесність, чи ні, враховується також, коли вирішується питання, притягувати педагогічного працівника до дисциплінарної відповідальності, чи ні, а також під час конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти (стаття 43 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).
Розширений глосарій термінів та понять ст. 42 «Академічна доброчесність» Закону України «Про освіту» (від 5 вересня 2017 р.): лист МОН від 23.10.2018 р. № 1/9-650.
Закон України “Про освіту”. Розширений глосарій термінів та понять ст. 42 «Академічна доброчесність» Закону України «Про освіту» (від 5 вересня 2017 р.)
Закон України “Про повну загальну середню освіту”, стаття 43.
Інфографіка “Як правильно цитувати?” (короткий огляд)
Презентація на тему: «Закон України «Про авторське право і суміжні права» (діє з 1 січня 2023 року)» Розкрито особливості статті 42 Закону України “Про освіту” від 05.09.2017 № 2145-VIII про академічну доброчесність науково-педагогічних і наукових працівників та здобувачів освіти
Plagiarisma http://plagiarisma.net/ – програма перевірки тексту на запозичення. Дуже важливою перевагою є те, що ресурс підтримує понад 190 мов. Платформа дозволяє перевіряти тексти та виявляти збіги в Google і Yahoo! Вона є безкоштовною, має онлайн-версію або ж може бути завантажена та встановлена на комп’ютер.
StrikePlagiarism.com http://strikeplagiarism.com/uk/ – антиплагіатна інтернет-система, яка автоматично перевіряє оригінальність тексту. У системи простий і зручний для користування інтерфейс. Документи можна завантажувати в систему в багатьох популярних форматах (DOC, ODT, TXT, PDF), відсутні обмеження на обсяг документу. Текст порівнюється з ресурсами інтернету та базою даних системи.
Unplag/Unichek https://unicheck.com/uk-ua (компанії ТОВ "Антиплагіат") ― онлайн-інструмент для швидкої перевірки академічних робіт та будь-яких інших текстів на плагіат, створений молодою українською командою. Сервіс виконує швидку перевірку по інтернет, а також по базах наукових робіт університетів чи репозитаріїв. Працює з форматами DOC, DOCX, PDF, ODT, RTF, HTML, з необмеженою кількістю користувачів одночасно. Здіснюючи пошук на плагіат протягом декількох секунд, Unplag забезпечує найбільш точні результати в режимі реального часу.
Edu-Birde https://edubirdie.com/perevirka-na-plagiat – безкоштовна онлайн-платформа для перевірки текстів на плагіат. Для перевірки тексту потрібно його скопіювати та вставити у відповідне вікно, натиснути кнопку “перевірити” та зачекати на звіт. Можна також завантажити повністю весь документ.
Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів. На платформі Prometheus.
Оціновання без знецінювання. Курс про сучасні практики оцінювання у середній школі на платформі EdEra
Прозора школа. Як побудувати доброчесне середовище. Курс від НАЗК.
Академічна доброчесність в університеті. Курс на платформі VumOnline.
Академічна доброчесність: онлайн-курс для вчителів старших класів на платформі EdEra.
Академічна доброчесність для педагогів. Курс на запит закладів освіти від Національного центру «Мала академія наук України».